Vandring i Alfred Nobels spår 09.45-14.00

Anmälan senast 25 augusti
Ingen kostnad, föreningen bjuder på vandring och lunch. 

Följ med på en vandring med Ulrika Engvall där vacker natur kombineras med berättelser om Alfred Nobels verksamhet i Vinterviken. Vi utgår från Liljeholmen och går sedan via sjön Trekanten, förbi Vintervikens kolonilottsförening och kommer sedan fram till Vinterviken. 

Varför flyttades Nobels verksamhet från Södermalm till Vinterviken? Vad var det som testades och tillverkades och vilka faror kunde detta bidra till? Hur var situationen för de som bodde och arbetade här? Vad hände efter att Nobels verksamhet hade lagts ner?

 Därefter äter vi dagens lunch på restaurang Winterviken där Alfreds gamla dynamitfabrik låg och som idag ägs och drivs av kocken Marcus Aujalay tillsammans med Erika Micael.

09.45 Samling i Trekantsparken
10.00 Vandringen startar. Det är 2 km från Trekantsparken till Vinterviken samt kommer vi att gå runt i Vinterviken också.
12.00 ca Lunch
14.00 Dagen avslutas

Adress för Färdtjänst till Trekantsparken: Liljeholmsgränd 9

Adress för Färdtjänst från Vinterviken: Vinterviksvägen 60

Verksamhet

keyboard_arrow_up